ایران نباید عقب بماند

ایران نباید عقب بماند
استفاده از روش تاوی به سرعت فراگیر خواهد شد
یک جراح قلب از دانشگاه آخن آلمان گفت: استفاده از روش تاوی برای تعویض دریچه آئورت قلب روز به روز گسترش می‌یابد و ایران نباید از بهره گیری از این روش عقب بماند در حالی که ایران متاسفانه در خصوص بهره‌گیری از روش‌های اینترویشنال هنوز نتوانسته به جایگاه مناسب خود دست پیدا کند.
به گزارش روابط عمومی بیمارستان رضوی، دکتر شهرام لطفی در خصوص این روش، افزود: در عمل تاوی دریچه روی دریچه خود مریض تعبیه می‌شود و بدون باز کردن قفسه سینه از طریق شریان فمورال پا وارد شده و دریچه را روی قلب کار می گذاریم.
وی با اشاره به اینکه این روش از حدود 10 سال پیش در کشورهای اروپایی به ویژه آلمان به عنوان یک روش مرسوم برای بیماران با ریسک بالا (برای عمل قلب باز) انجام می‌شود؛ گفت: در حال حاضر دو سوم عمل‌های مربوط به دریچه آئورت در کشور آلمان از طریق تاوی انجام می‌شود.
وی جایگاه ایران را در خصوص بهره‌گیری از روش های اینترویشنالِ درمان قلب و بیماری‌های قلبی به ویژه در خصوص بهره‌گیری از روش هایی چون تاوی مناسب ندانست و گفت: در کشور کوچکی مثل لبنان که جمعیتی خیلی کمتری نسبت به ایران دارند در برخی مراکز درمانی هفته ای یک بار تاوی انجام می شود. اما در ایران این عمل خیلی کم انجام شده به طوری که در شهر بزرگی چون مشهد یک یا دو مورد قبل از این عمل تاوی انجام شده است.
وی به گسترش روزافزون استفاده از روش تاوی اشاره کرد و افزود: مطمئن باشید در آینده ای نزدیک با توجه به عوارض کم این عمل و همین‌طور کوتاه بودن دوره بهبودی بیمار این روش برای بیماران با ریسک متوسط و پایین نیز انجام خواهد شد و حتی برای دریچه میترال نیز استفاده از این روش کاربردری خواهد شد.
دکتر لطفی به هزینه بالای عمل تاوی نیز اشاره کرد و گفت: مشکلی اصلی در گسترش این روشِ غیرتهاجمی هزینه‌ها بالای آن است در آلمان هم همین طور است این عمل حدود هفت تا هشت برابر بیشتر از عمل قلب باز هزینه در بر دارد اما در درازمدت به طور قطع هزینه کمتری را به سیستم بهداشت و درمان وارد می‌کند و در نتیجه بیمه‌ها باید در این زمینه با هوشمندی بیشتری وارد عمل شوند.
وی با اشاره به امکانات و تجهیزات مناسب بیمارستان رضوی برای انجام این عمل گفت: تجربه و تبحر تیم پزشکی در بهره‌گیری از این روش از اهمیت بالایی برخوردار است؛ خوشبختانه بیمارستان رضوی هم تجهیزات و امکانات لازم را در اختیار دارد و هم پزشکان متخصص و مجربی که می‌توانند به راحتی چنین عمل‌هایی را هدایت و مدیریت کنند. با تکرار بیشتر تاوی در این بیمارستان در آینده‌ای نزدیک این بیمارستان خواهد توانست به عنوان یکی از مراکز درمانی موفق در این زمینه مطرح گردد.
تاریخ درج: ۱۳۹۵/۱۲/۰۳
تعداد بازدید : 445

نظرات:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی
ایمیل:
متن: