کرونا؛ ویروسی در کمین

کرونا؛ ویروسی در کمین
مدتی است آسیا در وضعیت اضطراری برای اعلام خطر ابتلا به ویروسی نوظهور با ساختاری عجیب و با میزان کشندگی کمتر از 10 درصد چنان هراسی به جان کشورها و دولت‌های آن‌ها انداخته که سیاست خارجی را هم تحت تأثیر خود قرار داده است.
در واقع، کرونا که حالا چینی‌ها به آزمایشگاهی و ساختگی بودن آن مشکوکند و دست‌هایی را پشت پردۀ آن و توطئه‌هایی را برای آن متصوّرند، دنیای آن‌ها و برخی دیگر از کشورها در خارج از آسیا را درگیر خود ساخته است. شناخت این ویروس و تاریخچۀ ظهور آن و البته ابعاد درگیری و خطرش از مهم‌ترین اخبار و اطلاعاتی است که این روزها دست به دست می‌شوند. در این میان، آنچه مهم است، دریافت اطلاعات دقیق و معتبری است که مبتنی بر شناخت آزمایشگاهی ویروس باشد چراکه هر لحظه ممکن است این ویروس‌ها به شکلی جدید جهش بیابند. در همین راستا، واحد پیشگیری و کنترل عفونت بیمارستان فوق تخصصی رضوی با جمع‌آوری و ترجمۀ دستورالعمل مراقبت، تشخیص، درمان و ارائۀ خدمات بالینی و ارجاع بیماران مشکوک، محتمل و قطعی عفونت این ویروس که بهمن‌ماه جاری در چین تدوین و منتشر شده، نسبت به اطلاع‌رسانی دقیق به مردم و کادر درمان کشورمان اهتمام ورزیده است. در این مقاله جدیدترین اطلاعات را در اختیار شما خوانندگان محترم قرار می‌دهیم. دعوتید به خوانش جدیدترین اطلاعات پزشکی دربارۀ این زنگ خطر دنیا.

کرونا؛ ویروسی جدید؟
در واقع، ویروس کرونا ویروس‌های بزرگ و دارای پوششی هستند که سرماخوردگی‌های خاص و التهاب‌های روده‌ای و معده‌ای را مخصوصا در نوزادان ایجاد می‌کند. این ویروس در میان همۀ ویروس‌ها بزرگ‌ترین ژنتیک را داراست که به سرعت تکثیر شده و طی هر دورۀ تکثیر ممکن است جهش یابد امّا اینکه آیا این ویروس نوساخته و جدید است یا از پیش وجود داشته برای بسیاری از افراد پرسش‌هایی را مطرح کرده است. بای عنوان کرد که این ویروز از گذشته وجود داشته و در انسان، پستانداران و پرسندان ایجاد عفونت می‌کند و این عفونت در انسان به‌ندرت مشکل تنفّسی شدید ایجاد می‌کند.
کرونا برای نخستین بار در سال‌های نخست قرن 21 میلادی یعنی حدود 18 سال پیش شیوع یافت که در آن زمان به «کرونا سارس» معروف شد. آمار و ارقام حاکی از مرگ و میر 10 درصد از افراد مبتلا به این ویروس بود. حدود 10 سال بعد، این ویروس با نام علمی «کرونا مرس» و مرگ و میر 30 درصدی مبتلایان شیوع پیدا کرد و امسال ولوله‌ای در دنیا به پا کرده است.

منشأ اصلی چیست؟
آن‌طور که در منابع حاصل از مطالعه بر روی این ویروس در چین منعکس شده، مخزن اصلی آن در خفّاش بوده است که بطور مستقیم یا غیرمستقیم می‌تواند حتّی توسّط سایر حیوانات به انسان منتقل شده باشد و پس از آن، انتقالش از انسان به انسان مشاهده شود.

چگونه انتقال و تکثیر می‌یابد؟
این ویروس خیلی مشابه سارس است و در سلول‌های تنفسی تحتانی ما بیشتر تکثیر می‌شود؛ بنابراین کسانی که دارای عفونت‌های خاص ریوی باشند، شانس دریافت و ابتلا به این ویروس را بیشتر از بقیه دارند چراکه شانس تکثیر ویروس در آن‌ها به مراتب بیشتر است.

با چه علائمی؟
در واقع این ویروس علائمی مشابه با سایر ویروس‌ها داشته و مانند آن‌ها علائمش از خفیف تا شدید خود را نشان می‌دهند. تب، سرفه و تنگی نفس، پنومونی یا همان عفونت ریوی از علائم آن است که اگر کنترل نشود، عفونت شدید ریوی، نارسایی تنفسی و حتّی شوک و در نهایت مرگ را می‌تواند ایجاد کند. البتّه به هر کسی با این علائم نمی‌توان مبتلا به کرونا اطلاق کرد. فرد مشکوک باید حدّاقل یکی از مشخّصاتی را که در ادامه گفته می‌شود، داشته باشد؛ باید طی 14 روز پیش از شروع علائم بیماری به چین سفر کرده باشد یا علی‌رغم انجام درمان‌های مناسب برای عفونت ریوی، پاسخ‌های بالینی نامناسب بوده یا به شکل غیرمعمولی، وضعیت بیمار حادتر شده باشد.
باید دقّت داشت که علائم این بیماری بین 3 تا 7 روز پس از تماس ظاهر شده و نهایتِ دورۀ نهفتگی آن، 14 روز است؛ البتّه این ویروس 24 ساعت پیش از بروز علائم حیاتی می‌تواند قابل انتقال باشد. در این مورد، رعایت بهداشت دست و استفاده از دستمال هنگام عطسه و سرفه و امحاء مناسب آن حرف اوّل را می‌زند. البتّه باید از اینکه با سوزن یا اشیاء نوک‌تیز آسیب ببینیم، پیشگیری کرده و محیط خود را بهداشتی و استریل نگه‌داریم. 

تاریخ درج: ۱۳۹۸/۱۱/۲۱
تعداد بازدید : 592

نظرات:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی
ایمیل:
متن: