همه چیز در ارتباط با هپاتیت

همه چیز در ارتباط با هپاتیت
همزمان با هفته اطلاع‌رسانی هپاتیت، کلاس آموزشی «همه چیز در ارتباط با هپاتیت» در بیمارستان فوق تخصصی رضوی برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی و امور فرهنگی بیمارستان رضوی، همزمان با هفته اطلاع‌رسانی هپاتیت، کلاس آموزشی «همه چیز در ارتباط با هپاتیت» در بیمارستان فوق تخصصی رضوی برگزار شد.
مهندس علی‌محمد صفری، کارشناس مبارزه با بیماری‌های معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد در این کلاس آموزشی عنوان کرد: هپاتیت را باید بیماری التهاب کبدی دانست که توسط عوامل ویروسی، باکتریایی، انگلی، داروها، سموم، الکل و... ایجاد می‌شود.
وی افزود: هپاتیت A که به هپاتیت ویروسی مدفوع و دهان معروف است از طریق دست آلوده به آب و غذا منتقل شده و معمولا در اماکنی که سطح بهداشت پایین است، انتقال به راحتی صورت می‌گیرد.
مهندس صفری اظهار کرد: هپاتیت B بیماری خاصی است که باید برای پیشگیری‌اش اهتمام بیشتری به خرج داد. این بیماری به شدت فراگیر بوده ولی خوشبختانه از سال 1372 تاکنون واکسن آن در اختیار بوده و به صورت عمومی تزریق می‌شود که به نظر می‌رسد برای تزریق آن به اقشار آسیب‌پذیرتر بیشتر برنامه‌ریزی کرد.
وی با اشاره به وجود واکسن برای بیماری‌های هپاتیت A و B عنوان کرد: هپاتیت B معمولا در افرادی بروز می‌یابد که سیستم ایمنی بدن‌شان ضعیف است و دچار HIV، سوء تغذیه، اطفال و... هستند. خوشبختانه تزریق واکسن این بیماری، از ابتلا به نارسایی کبدی و سرطان کبد به راحتی پیشگیری می‌کند.
این کارشناس درباره هپاتیت C بیان کرد: این گروه از بیماری هپاتیت بیشتر در افرادی اتفاق می‌افتد که با تزریق و سرنگ‌های آلوده سر و کار دارند و بیشتر افراد مبتلا به این بیماری معتادان تزریقی هستند.
وی ادامه داد: حدود 60 درصد از افراد با اعتیاد تزریقی به بیماری هپاتیت C مبتلا هستند و راه پیشگیری از ابتلای بیشتر این معتادان، در دسترس قرار دادن سرنگ‌های یک بار مصرف است.
مهندس صفری تصریح کرد: باید دقت داشته باشیم که کبد عضوی است که اگر دچار سیروز شود، برگشت‌ناپذیر است و اگر این عضو نارسا شود، تنها راه بهبودی پیوند کبد است بسیار پرخطر و هزینه‌بر است. این مهم را نباید فراموش کنیم که کبد نقش مهمی را در متابولیسم بدن و سیستم ایمنی ایفا می‌کند.
گفتنی است، این کلاس آموزشی صبح امروز با حضور 100 نفر از کارکنان بالینی و غیربالینی بیمارستان رضوی در مدرسه قلب این مرکز درمانی برگزار شد.
تاریخ درج: ۱۳۹۷/۰۸/۰۳
تعداد بازدید : 102

نظرات:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی
ایمیل:
متن: