مرکز جراحی عیوب انکساری چشم بیمارستان رضوی افتتاح می‌شود

مرکز جراحی عیوب انکساری چشم بیمارستان رضوی افتتاح می‌شود
رئیس شورای راهبردی چشم بیمارستان رضوی گفت: مرکز جراحی عیوب انکساری چشم بیمارستان رضوی در روز شنبه نوزدهم اسفند ماه امسال افتتاح می‌شود.
به گزارش روابط عمومی و امور فرهنگی بیمارستان رضوی، دکتر سیامک زارعی‌قنواتی در نشست خبری خود با اصحاب رسانه، اظهار داشت: مهمترین بیماری که تقریباً در تمام دنیا در حوزه چشم شایع است و آن را به عنوان بیماری مسبب افت دید می‌شناسند، کاتاراکت یا آب مروارید است که در تمامی جهان شایع ترین جراحی در کل بدن را شامل می‌شود و پس از آن، بیماری‌های عامی مانند آب سیاه شایع‌ترین بیماری و برگشت‌پذیرترین بیماری چشمی شناخته می‌شود که در برخی موارد فرد مدت فراوانی را با این مشکل زندگی کرده و از آن اطلاعی ندارد.
رئیس شورای راهبردی چشم بیمارستان رضوی ادامه داد: علاوه بر این بیماری‌ها، بیماری‌های دیگری در کشور ما هستند که موجب اُفت بینایی یا حتی منجر به نابینایی افراد می‌شوند و مشکلات چشمی ناشی از دیابت یا مرض قند هم در دنیا و هم در ایران بسیار شایع است و از نظر اعمال جراحی به خاطر شیوع بیماری، مورد دیگری که باید ذکر شود، جراحی‌های عیوب انکساری است که مردم آنها را به روش های لیزیک یاPRK می‌شناسند و البته روش‌های دیگری برای حذف آن‌ها وجود دارد که فرد دیگر پس از آن نیاز به عینک نداشته باشد.
دکتر زارعی‌قنواتی با بیان اینکه جراحی عیوب انکساری چشم از جراحی‌های شایع در کل بدن و جزو بالاترین آمار اعمال جراحی محسوب می‌شود، تصریح کرد: در درمان بیماری‌های چشمی، ایران در منطقه قطعاً در سطح یکی از بهترین چشم پزشکی‌های مطرح جهان قرار دارد و دلیل و صحه‌ای که بر این ادعا وجود دارد، حضور گردشگران سلامت از کشورهای منطقه مانند کشورهای عربی، افغانستان، تاجیکستان، آذربایجان، ارمنستان، کردستان عراق و غیره برای دریافت خدمات درمانی در حوزه چشم‌پزشکی در مراکز ایرانی بوده است.
وی تاکید کرد: در مقام مقایسه با کشورهای اروپایی و آمریکایی می‌توان گفت که تعداد معدودی از اعمال جراحی است که می‌توان از آن‌ها نام برد و امکان انجام آن‌ها در داخل کشور وجود نداشته باشد و تقریباً تمامی اعمال جراحی چشمی با همان کیفیت، دقت و تکنولوژی در ایران قابل انجام است.
این متخصص با اشاره به اینکه افتتاح و راه‌اندازی بخش چشم‌پزشکی بیمارستان رضوی نیز کمک شایانی در این زمینه به ارتقاء چشم پزشکی ایران خواهد داشت، خاطرنشان کرد: بخش چشم‌پزشکی و به ویژه اتاق‌های اعمال جراحی چشم این بیمارستان در چند سال اخیر تغییرات فراوانی داشته و عمده تلاش مسئولان بر تجهیزات اتاق عمل ویژه جراحی‌های چشمی بوده است.
دکتر زارعی‌قنواتی گفت: پیش از این، اعمال جراحی چشمی در بخش اورژانس این بیمارستان انجام می‌شده و از این پس اتاق‌های اعمال جراحی چشم پزشکی این بیمارستان به طور کامل تجهیز شده است.
وی افزود: عمده فعالیت این مرکز جراحی‌های عیوب انکساری خواهد بود چرا که دو دستگاه جدید برای این مرکز خریداری شده که یکی از آن‌ها بسیار جدید و نوین بود و دومین دستگاهی است که برای ایران خریداری می‌شود و این دستگاه به ما این امکان را می‌دهد که تقریباً تمامی اعمال جراحی لیزری اصلاح عیوب انکساری چشم را به خوبی انجام دهیم.
این فوق تخصص با اشاره به اینکه شایع‌ترین اعمال جراحی چشم و بدن مانند آب مروارید و آب سیاه و همچنین جراحی‌های عیوب انکساری چشم که پیشتر به آن‌ها اشاره شد در این اتاق‌های عمل قابل انجام است، بیان کرد: همچنین دستگاه‌هایی برای این مرکز خریداری شده که کاملاً به روز و کارآمد هستند و دستگاه‌هایی مانند اگزایمر، فتوسکند که دستگاه‌های لیزری هستند در این مرکز راه‌اندازی شده و فضایی حدود ۴۰۰ متر برای این بخش در نظر گرفته شده است و علاوه بر این، دو اتاق برای این مرکز در نظر گرفته شده و تزریقات داخل چشمی در این مرکز انجام خواهد شد و برای راه‌اندازی این دستگاه بودجه‌ای به میزان بیش از ۶ میلیارد تومان هزینه شده است.
دکتر زارعی‌قنواتی گفت: آشنایی و آگاهی والدین کمک زیادی در امر جلوگیری از تولد بیماران نارس چشمی می‌کند که موجب فلج‌شدن یک خانواده می‌شود و معتقدم که اگر توجهی در امر پیشگیری و تشخیص به‌موقع بشود به میزان ۳۰ تا ۴۰ درصد در امر درمان موفق‌تر خواهیم بود.
وی افزود: ایران در بحث پیوند قرنیه بسیار قوی است و مشکلی از این نظر وجود ندارد و در بیمارستان رضوی هم قابل انجام است و عمل‌های ساده‌تر و لیرزی سرپایی در بیماران چشمی شاهد هستیم که دیگر نیازی به حضور بیمار در اتاق عمل نیست و با یک عمل بسیار ساده مشکل فرد به کلی برطرف شده است.
تاریخ درج: ۱۳۹۶/۱۲/۱۳
تعداد بازدید : 689

نظرات:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی
ایمیل:
متن: