سیگار کشیدن دروازه اعتیاد است

سیگار کشیدن دروازه اعتیاد است
در کلاس «آشنایی با مضرّات دخانیات» بیمارستان رضوی مطرح شد: سیگار کشیدن دروازه اعتیاد است.
به گزارش روابط عمومی و امور فرهنگی بیمارستان رضوی، محمد کیانی‌فر، مسئول واحد بهداشت حرفه‌ای بیمارستان رضوی ضمن بیان این مطلب در این کلاس که با حضور بیش از 50 نفر از کارکنان و مراجعان به بیمارستان رضوی برگزار شد، عنوان کرد: هرگونه وابستگی جسمی و روانی که بتواند زندگی فرد را در محورهای اجتماعی، خانوادگی، شغلی و سلامتی جسمی و روانی مختل کند، در تعریف علمی اعتیاد قرار می‌گیرد.
وی با اشاره به انواع اعتیاد که شامل اعتیاد به مواد مصرفی و اعتیاد رفتاری است، افزود: مواد مخدّر، حشیش و ماری‌جوانا، مواد محرک سیستم عصبی، مواد کندساز سیستم عصبی، مواد توهم‌زا، مواد استنشاقی و سیگار و نیکوتین را شامل می‌شود.
کیانی‌فر گفت: در واثع، باید در نظر داشت که «عادت» با داشتن انتخاب همراه بوده و «اعتیاد» با مسائل روانی و جسمی همراه است.
وی در خصوص دلایل جذب بسیاری از افراد به سمت سیگار، بیان کرد: عدم آگاهی در مورد مضرات سیگار، نداشتن اعتماد به نفس کافی، خودنمایی، احساس آرامش و خوشایندی کاذب، شرایط خانوادگی نامطلوب، نداشتن مهارت‌های لازم برای زندگی، فقر، بیکاری، نبود نظارت خانواده به خصوص در دوران نوجوانی، رفتارهای ضداجتماع از جمله این دلایل اثبات شده علمی به شمار می‌روند.
کیانی‌فر ادامه داد: روزانه ۱۵ میلیارد سیگار در جهان به فروش می رسد؛ یعنی در هر دقیقه، ۱۰ میلیون سیگار فروخته می‌شود. این اتفاق در بین زنان و نوجوانان در هر دو جنس رو به افزایش بوده و این در حالیست که سیگار کشیدن دروازه اعتیاد است.
وی با تأکید بر آمارهای ثبت شده در جهان، گفت: هر ۸ ثانیه یک نفر از سیگار می‌میرد و هزینه بیماری‌های مرتبط با سیگار بیش از ۲۰۰ میلیارد دلار در جهان بوده و به‌طور متوسط ۱۲ تا ۱۵ سال از عمر مفید را کاهش می‌دهد؛ به‌طوری که هر سیگار ۵ دقیقه از عمر را کم می‌کند و یک نفر از هر ۵ دانش‌آموز و روزانه بین۸۰ هزار تا ۱۰۰هزار بچه در جهان شروع به سیگار کشیدن می‌کنند که بیش از نیمی از آن‌ها در آسیا زندگی می‌کنند.
وی تصریح کرد: ۵۰ درصد از کسانی‌که در نوجوانی سیگار می‌کشند، این فعّالیت را ۱۵ تا ۲۰ سال ادامه می‌دهند و
این در حالیست که بیشتر از 4 هزار توکسین و مواد شیمیایی سرطان‌زا در سیگار دیده شده است. شرکت‌های سیگار سالانه ۱۲ میلیارد دلار برای بازاریابی و تبلیغات هزینه می‌کنند که بیشتر روی کودکان اثر منفی می‌گذارد.
به گفتۀ این کارشناس، مطالعات نشان می‌دهد که بیش از ۷۰ درصد از افراد سیگاری‌ می‌خواهند سیگار را ترک کنند و ۹۰ درصد آن‌ها که بدون اطلاعات کافی اقدام به ترک می‌کنند، مجدداً شروع به مصرف می‌کنند. در واقع، میزان موفقیّت ترک با به‌کار‌گیری پزشک، داروهای مورد تأیید سازمان غذا و کشاورزی، مشاوره و سایر حمایت‌ها بالا می‌رود.
کیانی‌فر اظهار کرد: در حال حاضر، در کشورهای اروپایی نزدیک به 20 درصد از افراد در سنین 13 تا 15 سال سیگار می‌کشند و در کشور ما براساس آمار موجود از جمعیت حدود 12 درصد از افراد بالاي 15 سال سـیگاري هستند. بنابر تحقیقات انجام شده، می‌توان گفت که تقريباً تمام افراد سيگاري، مصرف سيگار را در دوران كودكي يا نوجواني خود آغاز مي‌كنند و 88 درصد از بزرگ‌سالان سيگاري عادت خود را پيش از 18 سالگي كسب كرده‌اند.

قرار گرفتن در معرض دود سیگار
کیانی‌فر ابراز کرد: قرار گرفتن در معرض دود سیگار احتمال ابتلا به عفونت گوش، آسم، حملات حساسیتی، التهاب لوزه‌ها و ذات‌الرّیه در کودکانی که در معرض دود سیگار والدین خود قرار دارند، بیشتر است.
وی گفت: هم‌چنین احتمال ابتلا به بیماری‌های قلبی و ریوی و سرطان ریه و بروز واکنش‌های حساسیتی افزایش می‌یابد چراکه دود سیگار یک ماده حساسیت‌زاست.
این کارشناس بیان کرد: سردرد، حالت تهوع، خواب آلودگی، کاهش اکسیژن خون، افزایش فشار خون و ضربان قلب، تشدید آسم، آلرژی و سایر بیماری‌ها نیز از عوارض قرار گرفتن در معرض دود سیگار است.
وی تأکید کرد: تحقيقات نشان مي‌دهد استعمال دخانيات در دوران بارداري و قرار گرفتن در معرض سرب پس از تولد نوزاد در بروز يك سوم موارد اختلال بيش فعالي و كمبود دقت و قدرت تمركز كودكان نقش دارد. هم‌چنین میزان نیکوتینی که یک کودک دریافت می‌کند، جالب توجه است؛ اگر پدری سیگاری باشد، مثل این است که کودکش سالانه 30 نخ سیگار می‌کشد و اگر مادر کودک سیگاری باشد، این تعداد به 50 نخ در سال و چنانچه هر دو والدین کودک سیگاری باشند مانند آن است که خود کودک سالانه 80 نخ سیگار بکشد.
کیانی‌فر تصریح کرد: زنان غیر سیگاری که شوهر آن‌ها سیگاری هستند، 50 درصد بیشتر در خطر ابتلا سرطان ریه هستند.

مخرّب محیط زیست ما
کیانی‌فر بیان کرد: بیشتر فيلترهای سيگار قابلیت تجزیه‌پذیری در طبيعت نبوده و در واقع، 95 درصد از آن‌ها سال‌ها طول مي‌کشد تا در طبيعت تجزیه و به چرخه محيط زیست بازگردند. هم‌چنین در ته‌سيگارها بيش از 165 ماده شيميایی وجود دارد که حيوانات کوچک و پرندگان ممکن است آن‌ها را با غذا اشتباه گرفته و ببلعند.
وی با اشاره به اینکه ته‌سيگارها برای تجزیه شدن در طبيعت حداقل به 5 سال زمان نياز دارند، عنوان کرد: بلعيدن ته‌سيگار منجر به سوء‌تغذیه، بی‌اشتهایی یا مصرف نکردن غذا در حيوان یا پرنده می‌شود چراکه ته‌سيگار مي‌تواند مجاری گوارشی را مسدود و از هضم غذا جلوگيری کند یا با انباشته شدن در مجاری گوارشی حيوان احساس سيری و پری کاذب کرده و از غذا دست بکشد.

تاریخ درج: ۱۳۹۸/۱۱/۲۷
تعداد بازدید : 359

نظرات:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی
ایمیل:
متن: