سبک زندگی خود را عوض کنید تا دچار سکته مغزی نشوید

سبک زندگی خود را عوض کنید تا دچار سکته مغزی نشوید
یک متخصص بیماری‌های مغزواعصاب گفت: سبک زندگی خود را عوض کنید تا دچار سکته مغزی نشوید.
به گزارش روابط عمومی و امور فرهنگی بیمارستان رضوی، متخصص بیماری‌های مغزواعصاب بیمارستان رضوی گفت: سبک زندگی خود را عوض کنید تا دچار سکته مغزی نشوید.
دکتر محسن آقائی‌حکاک هم‌زمان با هفتم آبان، روز جهانی سکته مغزی، درباره این عارضه مغزی بیان کرد: سکته مغزی در اثر گرفتگی عروق مغزی یا پاره شدن رگ‌های خونی اتفاق می‌افتد.
وی درباره عوامل خطر ابتلا به سکته مغزی اظهار کرد: فاکتور و عوامل خطری برای ابتلا به این عارضه وجود دارد که وجودشان فرد را برای ابتلا به این بیماری مستعد می‌کند؛ بیماری‌های زمینه‌ای نظیر فشار خون، دیابت، چربی خون بالا، بیماری‌های قلبی، کشیدن سیگار و استعمال سایر دخانیات، عدم فعالیت فیزیکی و تحرک و در کنار این عوامل، عوامل ژنتیکی می‌توانند باعث ابتلا به سکته مغزی شود.
دکتر حکاک ادامه داد: علائم این بیماری بسیار متنوع و متفاوت هستند که مورمور اندام‌ها و اختلال در تکلم و گفتار خفیف‌ترین آن‌هاست و می‌تواند علائم شدیدتری مانند فلج بخشی از بدن، سردردهای شدید همراه با تهوع، استفراغ، کاهش هوشیاری، اختلال در میدان دید و نیز اختلال در تعادل داشته باشد.
وی گفت: به طور معمول، اغلب سکته‌های مغزی در افراد مسن بروز می‌کنند اما افراد جوان به‌ویژه کسانی که استعداد در بیماری‌های زمینه‌ای و ژنتیکی و فاکتورهای خطر را دارا هستند از سکته مغزی مصون نیستند.
این فوق تخصص صرع متذکر شد: توصیه می‌شود در صورت بروز کوچک‌ترین علائم مشکوک به سکته مغزی فورا به اورژانس بیمارستان‌هایی مراجعه شود که مرکز تخصصی مغز و اعصاب دارند؛ چراکه در صورت مراجعه فوری و به‌موقع و نیز ارزیابی تخصصی و تجویز داروهای ضدلخته ممکن است بتوان این علائم را برطرف کرد.
وی با تأکید بر پیشگیری از ابتلا به این عارضه مغزی افزود: به‌طور کلی، برای پیشگیری از ابتلا به سکته‌های مغزی اصلاح الگوی زندگی بسیار ضروری و الزامیست؛ مسائلی مانند فعالیت فیزیکی، تغذیه مناسب، بهداشت خواب مناسب و... مواردی است که در زندگی کنونی ما باید تغییر کند. مورد دیگری که باید بر آن اهتمام ورزید، پرهیز از دخانیات به صورت جدی است.
دکتر حکاک تأکید کرد: بیماری‌هایی نظیر فشار خون، چربی، دیابت، بیماری‌های قلبی به طور مستمر و تحت نظر پزشکان متخصص باید کنترل شوند تا در صورت بروز علائم مشکوک به سکته مغزی در اسرع وقت اقدامات لازم صورت بگیرد.
تاریخ درج: ۱۳۹۷/۰۸/۰۷
تعداد بازدید : 123

نظرات:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی
ایمیل:
متن: