جوانان در سن پرخطر ابتلا به ایدز هستند

جوانان در سن پرخطر ابتلا به ایدز هستند
فوق تخصص آلرژی و ایمونولوژی بالینی و عضو هیئت مدیره بیمارستان فوق تخصصی رضوی گفت: جوانان در سن پرخطر ابتلا به بیماری ایدز هستند.
دکتر رضا فرید حسینی در گفتگو با خبرنگار مدیریت روابط عمومی و امور فرهنگی بیمارستان رضوی به مناسبت روز جهانی مشاوره و آزمایش رایگان ایدز و به منظور افزایش سطح آگاهی‌های جمعی در این حوزه، ابراز کرد: فرد در هر سنی می‌تواند به بیماری ایدز مبتلا شود، به طور مثال نوزادان می‌توانند از مادران خود آلوده به ویروس HIV شوند، اما نوجوانان و جوانان در معرض خطر بیشتری قرار دارند.
وی با بیان اینکه بیماری ایدز قابل پیشگیری است، افزود: پایش بانوان باردار و افراد اهداکننده خون و آزمایش سرم‌های تزریقی و اطمینان از عدم آلودگی فرآورده‌های خونی، بهترین روش برای جلوگیری از این بیماری است.
دکتر فرید حسینی ادامه داد: افرادی که درجه خطر بالایی دارند در زمان ازدواج یا فرزنددار شدن، باید از نظر ابتلا به این ویروس چکاپ شوند.
وی با تأکید بر اینکه ویروس HIV بیشتر از طریق رفتارهای جنسی نامتعارف منتقل می‌شود، گفت: آموزش مسائل جنسی به نسل جوان و همچنین تهیه بروشورهای آموزشی برای افرادی که عازم سفرهای خارجی هستند، می‌تواند از شیوع این بیماری تا حد بسیار زیادی جلوگیری کند.
استاد دانشگاه علوم پزشکی مشهد ابراز کرد: برخی افراد از طریق انتقال ویروس از افراد ناقل آلوده می‌شوند و بعضی نیز خودشان ناقل این ویروس هستند و سپس به بیماری ایدز مبتلا می‌شوند.
وی با بیان اینکه دوره کمون این بیماری طولانی است، گفت: گاه ممکن است فرد چندین سال ناقل ویروس HIV باشد، اما مبتلا به ایدز نشود. این افراد با کاهش تعداد سلول‌های سیستم ایمنی بدنشان، به سمت بیماری پیش می‌روند.

لزوم توجه به سیستم ایمنی بدن
این فوق تخصص آلرژی و ایمونولوژی بالینی به اهمیت شمارش تعداد سلول‌های ایمنی بدن اشاره و اضافه کرد: اگر تعداد این سلول‌های لنفوسیت به کمتر از 500 سلول در هر میلی‌متر مکعب برسد، فرد احتمال ابتلا به HIV مثبت و بیماری ایدز را دارد.
وی تصریح کرد: در گذشته وقتی فردی در اثر ارتباط جنسی با یک فرد ناقل ویروس HIV به این ویروس آلوده می‌شد، پس از سه ماه می‌توانست آزمایش‌های مربوطه را انجام دهد و از ابتلای خود به این ویروس مطمئن شود. اما امروزه با پیشرفت علم پزشکی، افراد می‌توانند در کمترین زمان ممکن آزمایشات مربوطه را انجام دهند و نسبت به ابتلا یا عدم ابتلای خود یقین پیدا کنند.
دکتر فرید حسینی با اشاره به اینکه این ویروس برای نخستین بار در سال 1981 میلادی توسط پروفسور گالو و همکارانش در آمریکا کشف شد، گفت: در حال حاضر نیز پژوهشگران مشغول مطالعه و تحقیق برای ساخت واکسن بیماری ایدز هستند، اما با صرف هزینه‌های بسیار هنوز موفق به کشف واکسن آن نشدند.
وی از آفریقا به عنوان یکی از مناطق جهان که این ویروس شیوع عمده‌ای دارد، نام برد و افزود: برای درمان بیماری ایدز، داروهایی ساخته شده است که تا حدودی اثرگذار است و زمان مرگ را به تأخیر می‌اندازد. این داروها می‌تواند از تکثیر ویروس HIV جلوگیری کند.
این استاد دانشگاه، ویروس HIV را یکی از ویروس‌های خانواده ویروس‌هایی با رشد کند دانست و گفت: متأسفانه قبل از تشخیص ویروس HIV در فرانسه و پالایش فرآورده‌های خونی این کشور، این ویروس از طریق فرآورده‌ فاکتور انعقادی خونی (فاکتور هشت) آلوده وارد ایران شد و تعدادی از بیماران همفوفیلی را مبتلا کرد.
این فوق تخصص آلرژی و ایمونولوژی بالینی گفت: ناقل بودن به ویروس HTLV-1 که به غلط به آن ایدز خراسان می‌گویند، با بیماری ایدز ارتباطی ندارد و مردم نباید نگران آن باشند. این ویروس به طور کامل با ویروس HIV متفاوت است و فقط با آن در یک خانواده قرار می‌گیرد. افراد ناقل آن نیز سالم هستند.
وی با تأکید بر اینکه همیشه پیشگیری بهتر از درمان است، خاطرنشان کرد: امکان انجام آزمایش ابتلا به ویروس HIV در مراکز بهداشت کشور بدون فاش نام افراد وجود دارد.
تاریخ درج: ۱۳۹۷/۰۴/۰۷
تعداد بازدید : 390

نظرات:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی
ایمیل:
متن: