تولیت آستان قدس رضوی: آستان قدس به میزان توان و امکانات در خدمت دانشگاهیان و دانشمندان خواهد بود

تولیت آستان قدس رضوی: آستان قدس به میزان توان و امکانات در خدمت دانشگاهیان و دانشمندان خواهد بود
تولیت آستان قدس رضوی گفت: استکبار از پیشرفت‌های علمی ایران هراس دارد، زیرا جامعه‌ای که دانا باشد، تواناست.
به گزارش مدیریت روابط عمومی و امور فرهنگی بیمارستان رضوی به نقل از آستان‌نیوز، حجت‌الاسلام والمسلمین احمد مروی در دیدار رئیس، اعضای هیأت رئیسه و رؤسای دانشکده‌های دانشگاه علوم پزشکی مشهد، رئیس هیأت مدیره بیمارستان فوق تخصصی رضوی و مدیرعامل این بیمارستان که برای اولین بار در آستان قدس رضوی انجام شد، ضمن تسلیت به مناسبت فرا رسیدن ایام شهادت صدیقه کبری حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها، بر اهمیت استفاده از مبانی و اصول علمی در انجام امور تأکید و ابراز کرد: آستان قدس رضوی برای خدمت‌رسانی بهتر به زائران در حوزه‌‌های مختلف نیازمند و محتاج کمک و همراهی دانشگاه، دانشگاهیان و اهالی علم و دانش است.
وی افزود: رویکرد آستان قدس رضوی حرکت در یک بعد و تنها پاسخگویی به یک نوع نیاز انسان و جامعه نیست، این آستان مقدس تلاش دارد در ابعاد مختلف در حد توان و مقدورات فعال باشد و در این راه نیازمند همراهی دانشگاهیان و جامعه علمی کشور است.
حجت الاسلام والمسلمین مروی با بیان اینکه آستان قدس رضوی به مسائل پزشکی، روانی و موضوعاتی که به سلامت جامعه مربوط باشد توجه جدی دارد، تصریح کرد: در گذشته موضوعات مرتبط با روح و جسم آدمی از یکدیگر جدا نبودند، اما امروزه با گسترش و توسعه علوم این دو از یکدیگر تفکیک شده‌اند، از این رو پزشکان را در گذشته «حکیم» می‌نامیدند که واژه‎ای بسیار پرمعناست.
وی اظهار کرد: با مطالعه زندگینامه پیامبر گرامی اسلام(ص) و ائمه اطهار(ع) در‎می‌یابیم که این حضرات تنها پاسخگوی مسائل معرفتی و دینی جامعه نبودند؛ بلکه سفارشات، توصیه‌ها و راهنمایی‌هایی برای سلامت جسم انسان‌ها نیز داشته‌اند و ما این را در آیات و سیره ائمه معصومین(ع) مشاهده می‌کنیم.
تولیت آستان قدس رضوی تصریح کرد: بسیاری از آداب، بایدها و نبایدهای دینی، مستحبات و مکروهات که در مبانی اسلام و سیره ائمه اطهار(ع) آمده است، در حقیقت دستوراتی پزشکی هستند که امروزه پیشرفت‌های علمی فواید آنها را برای جسم انسان به اثبات رسانده است.
تولیت آستان قدس رضوی در ادامه به دستآوردها و پیشرفت‌های علم پزشکی در دوران پس از پیروزی انقلاب اسلامی اشاره و عنوان کرد: امروز جامعه پزشکی ایران پاسخگوی تمام نیازهای درمانی کشور بوده که این مهم از برکات انقلاب اسلامی و هوش و ذکاوت ملت ایران است.
وی افزود: پیش از پیروزی انقلاب اسلامی، کشور در حوزه‌های مختلف پزشکی برای ارائه خدمات درمانی به مردم با مشکلات بسیار عدیده‌ای روبه رو بود؛ اغلب پزشکان کشور، هندی یا بنگلادشی بودند و مردم برای معالجه بیماری‌های حتی ساده خود نیز مجبور بودند به خارج از کشور سفر کنند، آن‌هایی که توان مالی داشتند به خارج از کشور می‌رفتند و آن‌هایی که توانایی نداشتند از بین می‌رفتند، اما الحمدلله به برکت انقلاب اسلامی و استعداد و ذکاوت ایرانیان شاهد جهش‌های قابل توجهی در حوزه‎های مختلف پزشکی هستیم، البته تا آن نقطه مطلوب که از یک جامعه اسلامی انتظار می‌رود هنوز فاصله داریم.
حجت الاسلام والمسلمین مروی عنوان کرد: در آن دورانی که جهش علمی و فکری در دنیا صورت گرفت، پادشاهان نالایق بر ایران حکومت می‌کردند، در دوران قاجار که اروپا جهش علمی خود را آغاز کرد ما در کشور گرفتار پادشاهانی بودیم که جز به خود به موضوع دیگری نمی‌اندیشیدند و بعد از آن نیز حکومت پهلوی که بدتر از آن‌ها بود؛ اینگونه ما را از کاروانی که به سوی علم و دانش می‌رفت و دروازه‌های علوم را می‌گشود عقب انداختند، البته الحمدالله امروز در حال جبران هستیم و بارقه‌های امید بخش آن نیز قابل مشاهده است.
وی گفت: پیش از انقلاب اسلامی اخبار خودکشی مبتکران و دانشمندان کشور فراوان بود، اما در حقیقت خوکشی نبود این افراد را می‌کشتند، نمونه‌اش همین دانشمندان هسته‌ای ما که به شهادت رساندند، این نشان می‌دهد که مستکبران از علم و دانش ما هراس دارند، آنها از جامعه‌ای که برخوردار از دانش داشته باشد می‌ترسند، زیرا جامعه‌ای که دانا باشد تواناست.
تولیت آستان قدس رضوی با بیان اینکه علم و دانش از منظر اسلام بسیار مورد تأکید است، عنوان کرد: در منظر اسلام علم و دانش و دانایی بسیار ارزشمند است، امیرالمؤمنین علی(ع) می‌فرمایند «من علمنی حرفا فقد صیرنی عبدا، کسی که یک حرف به من بیاموزد مرا عبد خود کرده است.» تعبیری بالاتر از این برای ارج نهادن به مقام علم و عالم وجود ندارد و این سخن نشان از نگاه والای اسلام به دانش دارد.
وی با اشاره به اقتدار علمی مسلمانان در تاریخ، اظهار کرد: آن روزی که در کشورهای اسلامی کتابخانه‌هایی با ده‌‌ها هزار جلد کتاب وجود داشت، در کل اروپا یک کتابخانه پیدا نمی‌شد، اروپا با سرمایه مسلمانان قله‌های علم و دانش را فتح کرد و ما را عقب نگه داشتند.
حجت الاسلام والمسلمین مروی در پایان ضمن اعلام آمادگی آستان قدس رضوی برای همکاری با دانشگاه علوم پزشکی مشهد، اظهار کرد: آستان قدس رضوی به میزان توان و امکانات وظیفه خود می‌داند در خدمت دانشگاهیان و دانشمندان باشد زیرا اعتقاد داریم این کار در راستای کمک به رشد، پیشرفت و تعالی کشور است.
گفتنی است، در ابتدای این دیدار دکتر محمدحسین بحرینی، رئیس دانشگاه علوم پزشکی مشهد و جمعی از رؤسای دانشکده‌ها و معاونین این دانشگاه ضمن ارائه گزارشی از اقدامات دانشگاه علوم پزشکی مشهد به بیان دیدگاه‌ها و نقطه نظرات خود پرداختند.
تاریخ درج: ۱۳۹۸/۱۱/۰۵
تعداد بازدید : 402

نظرات:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی
ایمیل:
متن: