بیمارستان رضوی ظرفیت مناسبی برای ارائه خدمات پروتون‌تراپی دارد

بیمارستان رضوی ظرفیت مناسبی برای ارائه خدمات پروتون‌تراپی دارد
یک متخصص پروتون‌تراپی از بلژیک گفت: بیمارستان فوق تخصصی رضوی ظرفیت مناسبی برای ارائه خدمات پروتون‌تراپی در آینده دارد.
به گزارش مدیریت روابط عمومی و امور فرهنگی بیمارستان رضوی، لودویک راپلت در حاشیه بازدید از بخش رادیوتراپی بیمارستان رضوی ابراز کرد: دستگاه‌هایی که در این بیمارستان وجود دارد، در حد استانداردهای کشورهای اروپایی و آمریکایی است و این بیمارستان می‌تواند گزینه خوبی برای ارائه خدمات پروتون‌تراپی در آینده باشد.
وی از پروتون‌تراپی به عنوان یک تکنولوژی جدید در درمان سرطان نام برد و افزود: در حال حاضر یک درصد از کل بیماران سرطانی(هر نوع سرطانی) در حال استفاده از پروتون‌تراپی در جهان هستند.
راپلت با بیان اینکه پروتون‌تراپی در کل دنیا در حال آغاز کار است، گفت: بیماران بهره‌مند از پروتون‌تراپی نتایج بسیار بهتری نسبت به دیگر شتاب‌دهنده‌ها گرفتند و در حال حاضر نیز 20 درصد از بیماران سرطانی کاندیدای استفاده از این روش درمانی هستند. امیدواریم در طول چند سال آینده به این آمار 20 درصد برسیم که رقم فوق‌العاده بالایی است.
متخصص قدیمی‌ترین شرکت جهان در حوزه پروتون‌تراپی تصریح کرد: 20 درصد از کل گروه هدف رادیوتراپی بهتر است با دستگاه‌های پروتون‌تراپی درمان شوند، از این رو می‌توان با آن مرگ و زندگی را تعریف کرد. زیرا این بیماران اگر با روش درمان دیگری معالجه شوند، ممکن است نتیجه خوبی عایدشان نشود. 

مزایای پروتون‌تراپی
وی در ادامه با اشاره به اینکه پروتون‌تراپی یک نوع پیشرفته از رادیوتراپی است، گفت: از روش‌های مختلف درمانی اعم از شیمی‌درمانی، جراحی و رادیوتراپی برای درمان سرطان استفاده می‌شود. 
این متخصص بلژیکی اضافه کرد: در رادیوتراپی(استفاده از یک نوع اشعه برای درمان سرطان) از شیوه‌ها، دستگاه‌ها و اشعه‌های مختلف برای درمان سرطان استفاده می‌شود. به طور مثال از اشعه X یا فوتون، اشعه گاما و الکترون استفاده می‌شود که هر کدام مزایا و معایب خاص خود را دارد.
وی درباره مزایای پروتون‌تراپی ابراز کرد: پروتون به واسطه خصوصیات فیزیکی که دارد می‌تواند به بافت سالم پیرامون تومور نخورد و آن را از بین نبرد. بدین‌ترتیب عوارض جانبی این روش درمانی هم بسیار کاهش می‌یابد. 
راپلت افزود: گاهی این عوارض جانبی برابر با مرگ و زندگی است. به طور مثال، می‌خواهیم پروستات را تحت اشعه قرار دهیم، اما ممکن است به رکتوم هم فوتون بخورد؛ در صورتی که با استفاده از پروتون‌تراپی‌ این اتفاق نمی‌افتد و بافت اطراف حفظ می‌شود و جان فرد نجات می‌یابد. 
وی بیان کرد: در رادیوتراپی کودکان هم میزان دوز اشعه بسیار مهم و حیاتی است و نباید به ارگان‌هایی که تحت ریسک هستند، دوز خاصی از اشعه برسد. با پروتون‌تراپی این مسائل حل می‌شود و شانس بسیار بالایی در درمان موفق افراد وجود دارد. 
این متخصص گفت: در مجموع امکان درمان بیماری در زمانی که گسترش و مهاجرت سلول‌های سرطانی از یک بافت به بافت دیگر صورت گرفته باشد، با در نظر گرفتن برخی عوامل با استفاده از پروتون‌تراپی وجود دارد. 
لازم به ذکر است، راه‌اندازی بخش‌هایی برای استفاده از روش‌های پروتون‌تراپی در دستور کار معاونت درمان بیمارستان رضوی قرار دارد. 
تاریخ درج: ۱۳۹۷/۰۴/۱۰
تعداد بازدید : 381

نظرات:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی
ایمیل:
متن: