بهره‌مندی مبتلایان به نارسایی‌های قلبی- تنفسی از دستگاه ECMO در بیمارستان رضوی

بهره‌مندی مبتلایان به نارسایی‌های قلبی- تنفسی از دستگاه ECMO در بیمارستان رضوی
مدیرعامل بیمارستان فوق تخصصی رضوی از راه‌اندازی دستگاه ECMO (اکسیژانسیون غشایی برون‌پیکری) برای بهره‌مندی مبتلایان به نارسایی‌های قلبی- تنفسی در آینده‌ای نزدیک خبر داد.
به گزارش روابط عمومی و امور فرهنگی بیمارستان رضوی، دکتر رضا سعیدی ضمن بیان این مطلب عنوان کرد: اكمو دستگاهی است که به منظور حمايت موقت از قلب و ريه استفاده می‌شود تا در اين فرصت اندام آسيب ديده عملكرد طبيعي خود را بازيافته يا مورد پيوند قرار گيرد.
وی افزود: استفاده از اكمو از دهه 70 ميلادي بر روي نوزادان با نقص ريوي آغاز شده و بعد از آن، در مورد بيماري قلبي يا ريوي بالغين نيز مورد استفاده قرار گرفت و هم‌اکنون در بیش از 250 مرکز، سالیانه 75 هزار بیمار در جهان تحت حمایت برون‌پیکری با اکمو قرار می‌گیرند.
دکتر سعیدی گفت: بيماران ريوي نيز در مواردی نظیر اختلال عملكرد ريه بعداز پيوندريه ، بيماران در ليست انتظار پيوند ريه تا زمان پيوند ، پنوموني و ARDSمقاوم به درمان ،لاوا‍ژ ريه در بيماران دچار آلوئولار پروتئينوز، احتباس CO2 علي رغم حمايت ونتيلاتوري كامل، غرق شدگي، درگيري ريه به دنبال بيماريهای خود ایمنی، آسم شديد و سندروم‌های نشت هوای شدید (air leak syn.) می‌توانند از این دستگاه بهره‌مند شوند.
این متخصص اظهار کرد: بهره‌مندی از این دستگاه در کشورهای پیشرفته سال‌هاست با موفقیت ادامه دارد و در کشور ما نیز در سه مرکز در پایتخت در حال انجام است و از آن‌جا که نیازهای فراوان در شرق کشور و هم‌چنین در حوزه گردشگری سلامت به راه‌اندازی این دستگاه مشاهده شده است، در حال بررسی علمی و تجهیزاتی برای راه‌اندازی آن هستیم.
وی تصریح کرد: خوشبختانه با وجود متخصصان مجرب در بخش قلب بیمارستان رضوی و نیز برگزاری کارگاه‌های علمی و کارگاه آموزشی کار با دستگاه ECMO به صورت اختصاصی، شرایط نیروی انسانی دانش‌محور برای راه‌اندازی این دستگاه در این مرکز درمانی فراهم است.
تاریخ درج: ۱۳۹۷/۰۴/۲۰
تعداد بازدید : 329

نظرات:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی
ایمیل:
متن: