با تحریک الکتریکی مغز می توان به کاهش هزینه های بیماران کمک کرد

با تحریک الکتریکی مغز می توان به کاهش هزینه های بیماران کمک کرد
استاد تمام دانشکده مهندسی پزشکی دانشگاه صنعتی امیرکبیر عنوان کرد: با تحریک الکتریکی مغز می‌تواند به کاهش هزینه های بیماران کمک های فراوانی کرد. 
به گزارش روابط عمومی بیمارستان رضوی ، دکتر فرزاد توحیدخواه در حاشیه سخنرانی علمی خود با عنوان《 تحریک الکتریکی مغز و کاربردهای آن》 که به همت انجمن علمی مهندسی پزشکی دانشگاه امام رضا علیه السلام و با همکاری بیمارستان فوق تخصصی رضوی در این بیمارستان ایراد شد، گفت: در حقیقت وظیفه مهندسی پزشکی کمک به جامعه پزشکی برای تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری هاست. 
وی افزود: استفاده از تحریک الکتریکی مغز روشی به نسبت ارزان تر از روشهای دیگر است که می‌توانند برخی بیماری‌ها مانند افسردگی، پارکینسون، تا حدودی اعتیاد، عدم توجه و... را بهبود ببخشد. 
دکتر توحیدخواه ادامه داد: بخشی از فعالیت های تحقیقاتی انجام شده توسط دانشگاه امیرکبیر با همکاری مرکز پزشکی در این سخنرانی علمی ارائه شد و دستگاه بومی ساخته شده که مشابه نمونه های خارجی بوده و در برخی موارد بهتر از نمونه های خارجی عمل می کند نیز در این سخنرانی معرفی شد. 
وی تصریح کرد: ساخت این نمونه از دستگاه بومی چندین جنبه دارد که یکی از آنها این است که جوانان و دانشجویان ما توان ساخت این دستگاهها را دارند و چنانچه فرصت و فضای مناسبی برای آنان فراهم شود می‌توانند این توانایی‌ها را به فعل برسانند. 
دکتر توحیدخواه وظیفه جامعه مهندسی پزشکی را پاسخگویی به نیازهای مردمی با هزینه های پایین تر همراه با ساخت تجهیزات بومی برای کاهش مشکلات پزشکی عنوان کرد. 
استاد تمام دانشکده مهندسی پزشکی دانشگاه امیرکبیر اظهار کرد: خوشبختانه برخی از کاربردهای این دستگاه بو می مانند کمک به بیماری های افسردگی توسط مراکز استاندارد ملی تایید شده و در داخل کشور به موازات کشورهای پیشرفته در حال بهره‌گیری از آن هستیم. 
وی گفت: خوشبختانه جامعه پزشکی ایران با علوم روز آشنا بوده و این امر بسیار خرسند کننده است که آخرین دستاوردهای علم پزشکی و تجهیزات پزشکی به داخل ایران منتقل شده و تنها مشکل عمده کمبود تجهیزات است که هزینه‌های فراوانی به بیمار تحمیل می‌کند. 

دکترتوحیدخواه اذعان کرد: اکنون به کمک جوانان ایرانی در حال ایده پردازی برای ساخت نمونه های خانگی تحت نظر پزشک است این که این نمونه ها را بتوان در منزل و با هزینه کمتر استفاده کرد. 
وی تشریح کرد: اینکه ما بتوانیم نقشه قسمت های مختلف مغزی را تشخیص دهیم در ابعاد تحقیقاتی کاربرد فراوانی و دستاوردهای مهم تحقیقاتی اهمیت بالایی برای پیشگیری، درمان و تشخیص بیماریها دارد. طبیعتاً زمانی که بدانیم بیمار ما در چه مرحله‌ای از بیماری قرار دارد و اینم راحله را زود هنگام تشخیص دهیم حتی می‌توانیم جلوی بیماری را زودتر گرفته یا در مراحل اولیه با روش‌های ساده‌تری آن را درمان کنیم. 
دکتر توحیدخواه به جوانان ایرانی توصیه کرد: خوشبختانه ظرفیت‌های خوبی در داخل ایران موجود است ولی برای به فعل رساندن آنها نیاز است تا دوستان جوان ما که مستعد هم هستند با صبر و پشتکار فراوان از حمایت ها و بسترسازی های مسئولان بهره برده و به پیشرفت علم در داخل کشور کمک کنند. 
وی همچنین در خصوص بیمارستان فوق تخصصی رضوی تصریح کرد: این بیمارستان امکانات و تسهیلات عالی داشته و آوازه خوبی نیست در خارج از کشور از آن به گوش می رسد. باید گفت که این بیمارستان نیز برای حوزه های درمانی و تحقیقاتی خود می توانند از این دستگاه بومی ساخته شده در ایران بهره ببرد. 
تاریخ درج: ۱۳۹۶/۱۱/۱۱
تعداد بازدید : 571

نظرات:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی
ایمیل:
متن: